Szanowni Państwo,
chcielibyśmy zwrócić Państwu uwagę na konieczność posiadania przez podmioty zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych tzw. polityki rachunkowości. Jest to dokument, który kształtuje zasady prowadzenia ksiąg handlowych w danej jednostce, w tym także zasady inwentaryzacji majątku przedsiębiorstwa oraz jego wyceny. Polityka rachunkowości jest wymagana m.in. dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością działających w Polsce.
Definicja polityki rachunkowości
Przyjęte w jednostce zasady rachunkowości, określane również jako wybrane i stosowane przez jednostkę rozwiązania dopuszczone krajową ustawą o rachunkowości, obejmują również Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Celem tych zasad jest zapewnienie jakości sprawozdań finansowych.
Zasady prowadzenia polityki rachunkowości
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku, jednostka zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych powinna posiadać dokumentację opisującą przyjęte zasady (politykę) rachunkowości w języku polskim, w tym:
Określenie roku obrotowego i okresów sprawozdawczych.
Metody wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego.
-
Sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym:
zakładowy plan kont,
wykaz ksiąg rachunkowych,
opis systemu przetwarzania danych.
System ochrony danych i ich zbiorów.
Obowiązki kierownika jednostki
Zadaniem kierownika jednostki, którym w przypadku spółek z o.o. są członkowie zarządu, jest ustalenie polityki rachunkowości i jej okresowa aktualizacja. Zasady te powinny być zgodne z polską ustawą o rachunkowości, a w przypadku braku krajowych regulacji, mogą być stosowane Międzynarodowe Standardy Rachunkowości.
Znaczenie polityki rachunkowości
Polityka rachunkowości odgrywa kluczową rolę w praktycznym zastosowaniu zasad rachunkowości, w tym zasady rzetelnego i jasnego obrazu sytuacji majątkowej oraz finansowej jednostki. Ponadto zasada ciągłości gwarantuje porównywalność informacji finansowych na przestrzeni kolejnych lat obrotowych.
Sankcje za brak polityki rachunkowości
Należy pamiętać, że zgodnie z art. 77 ustawy o rachunkowości, brak prowadzenia ksiąg rachunkowych lub nieprawidłowe prowadzenie ich, w tym brak polityki rachunkowości, może skutkować nałożeniem kary grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności do dwóch lat. Polityka rachunkowości jest jednym z pierwszych dokumentów, o który proszą organy podatkowe w trakcie kontroli.
Weryfikacja posiadania aktualnej polityki rachunkowości
Zachęcamy Państwa do sprawdzenia, czy posiadacie aktualną politykę rachunkowości.
W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.