Prawo Handlowe, Prawo Pracy, M&A, Prawo cywilne

Mediacja Gospodarcza i Arbitraż, Postępowania sądowe, Zastępstwo procesowe, Windykacja

Restrukturyzacja, Upadłość, Odszkodowania, Wyroby medyczne

Prawo Budowlane, Nieruchomości, Postępowanie administracyjne oraz sądowo administracyjne

Ochrona Konkurencji, Dobra osobiste przedsiębiorcy, Ochrona Danych Osobowych

Outsourcing księgowy, Doradztwo Księgowe i Corporate Services, Outsourcing kadrowo-płacowy, Audyt

Doradztwo podatkowe, Ceny transferowe, Compliance Services, IP Box, R&D

Szkolenia - VAT, PIT i CIT oraz inne prawno-podatkowe

Tłumaczenia prawnicze i finansowo-gospodarcze

  • Start
  • Blog
  • Legal Alerty
  • Stacje ładowania – nowe obowiązki przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Czy dotyczą również Twojej Firmy?

Stacje ładowania – nowe obowiązki przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Czy dotyczą również Twojej Firmy?

Przepisy Ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw (zwaną dalej: Ustawą zmieniającą) wprowadzają nowy obowiązek dla dużych przedsiębiorców.

Nowe przepisy mają na celu przyspieszenie rozwoju infrastruktury elektromobilności, co ma być kluczowe dla zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz poprawy jakości powietrza. Temu właśnie ma służyć wprowadzony obowiązek dostosowania miejsc parkingowych do wymogów zw. z ładowaniem samochodów elektrycznych.

Najważniejsze założenia Ustawy.

Przepisy stanowią, iż od 1 stycznia 2025 r. jeśli duży przedsiębiorca posiada więcej niż 20 stanowisk postojowych, wówczas zobowiązany jest do zainstalowania co najmniej jednego punktu ładowania oraz kanałów na przewody i kable elektryczne, aby umożliwić zainstalowanie punktów ładowania na co najmniej 1 na 5 stanowisk postojowych. 

Art. 26 Ustawy zmieniającej stanowi bowiem, że:

1. W budynkach niemieszkalnych, z którymi związanych jest więcej niż 20 stanowisk postojowych, właściciel lub zarządca budynku, w terminie do dnia 1 stycznia 2025 r., instaluje co najmniej jeden punkt ładowania oraz kanały na przewody i kable elektryczne, aby umożliwić zainstalowanie punktów ładowania na co najmniej 1 na 5 stanowisk postojowych, jeżeli te stanowiska postojowe:

1) znajdują się wewnątrz budynku lub

2) przylegają do budynku.

2. Przez przyleganie do budynku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się powiązanie z tym budynkiem, pod względem własności lub używania na podstawie innego tytułu prawnego, parkingu, który:

1) bezpośrednio przylega do tego budynku lub

2) nie przylega bezpośrednio do tego budynku (…).

Kto musi dostosować swoje parkingi?

Opisany obowiązek nałożony został na przedsiębiorców posiadających status "dużego przedsiębiorcy" - w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. 

W świetle przepisów wspomnianej Ustawy - Prawo przedsiębiorców - przedsiębiorca duży to taki, który zatrudnia średniorocznie co najmniej 250 pracowników, osiąga ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych roczny obrót netto wynoszący co najmniej równowartość w złotych 50 mln EUR lub sumy aktywów jego bilansu przekraczają równowartość w złotych 43 mln EUR. Wynikające z ww. przepisu obowiązki nie dotyczą zatem przedsiębiorcy małego i średniego. Powyższe przesłanki dla potwierdzenia statusu Lisner w odniesieniu do ww. przepisów powinny zostać zweryfikowane.

Stosownie zatem do treści przepisu art. 26 Ustawy zmieniającej - duży przedsiębiorca będący właścicielem lub zarządcą budynku niemieszkalnego, z którym związane jest więcej niż 20 stanowisk postojowych do dnia 1 stycznia 2025 r. ma obowiązek:

1) zainstalować co najmniej jeden punkt ładowania, 

2) zainstalować kanały na przewody i kable elektryczne, umożliwiające instalację punktów ładowania w stosunku jeden na pięć miejsc postojowych. 

Punkt ładowania – co to oznacza?

Punkt ładowania, stosownie do art. 2 pkt 17 Ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, to urządzenie umożliwiające ładowanie pojedynczego pojazdu elektrycznego, pojazdu hybrydowego i autobusu zeroemisyjnego oraz miejsce, w którym wymienia się lub ładuje akumulator służący do napędu tego pojazdu.

Czy obowiązki dotyczą Twojej firmy?

Zwrócić uwagę należy jednocześnie, iż wspomniane wymogi dotyczą stanowisk postojowych, które znajdują się zarówno wewnątrz budynku, jak i do budynku przylegają.  

Dlatego też każdy duży przedsiębiorca, powinien niezwłocznie ocenić, czy ww. obowiązki dotyczą również jego, aby jak najszybciej przystąpić do procedur dotyczących realizacji instalacji punktów ładowania i kanałów na przewody i kable elektryczne. 

Dlaczego warto działać już teraz?

Termin realizacji dostosowań infrastruktury mija 1 stycznia 2025 r. Odkładanie tego procesu może skutkować nie tylko trudnościami w spełnieniu wymogów, ale także ewentualnymi karami.

 Przepisy wspierają rozwój infrastruktury elektromobilności, co jest kluczowe dla ochrony środowiska poprzez zmniejszenie emisji CO₂ i poprawę jakości powietrza.

Warto rozważyć pozyskanie dofinansowania na instalację punktów ładowania, co może znacząco obniżyć koszty realizacji projektu.

Nie czekaj – sprawdź, czy obowiązek dotyczy Twojej firmy, i przygotuj się na zmiany.

zweryfikuj status swojej firmy,

rozpocznij przygotowania do instalacji wymaganej infrastruktury.

Podsumowanie

Nowe przepisy dotyczące stacji ładowania to krok w stronę ekologicznej transformacji i dostosowania infrastruktury do rosnących potrzeb elektromobilności. Chociaż obowiązki te dotyczą jedynie dużych przedsiębiorców, wymagają one starannej analizy i odpowiedniego przygotowania. Termin realizacji upływa 1 stycznia 2025 roku, dlatego warto działać już teraz – zarówno w zakresie weryfikacji statusu firmy, jak i przygotowań do instalacji infrastruktury.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu – chętnie pomożemy w zrozumieniu wymagań i realizacji instalacji.

Ważne zastrzeżenie dotyczące informacji

Uprzejmie informujemy, że niniejsza informacja nie stanowi usługi doradztwa prawnego
i jest zgodna ze stanem prawnym na dzień jej przygotowania.